anticonceptionale

Ciclul menstrual

Postata de andreea.p cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 20ani si am luat 2 ani anticonceptionale.M-am hotarat sa fac o pauza.In prima luna de pauza mi-au intarziat aprox 3 zile iar acum in a doua luna mi-au intarziat deja 6 zile de la data normala.Am facut sex protejat.Am de ce sa ma ingrijorez?Cate zile maxim imi pot intarzia?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in timpul administrarii contraceptivelor apar tulburari de flux sau de durata a sangerarii de privatie (falsa menstruatie din zilele de pauza). in cazul in care ati luat in mod corect contraceptivul (la timpul potrivit, zilnic timp de 21 zile) si nu apare sangerarea de privatie in doua cicluri consecutive , ar fi bine sa va adresati medicului. daca apare senzatie de greata, diaree si nu aveti menstra, se poate lua in calcul o posibila sarcina.
in zilele de pauza efectul contraceptiv se mentine, cat timp l-ati luat in mod corect.

andreea.p

acum 12 ani

Multumesc de raspuns!