anticonceptionale

Ciclul menstrual

Postata de Estefany cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! Am 20 de ani si de o saptamana jumatate am inceput sa iau anticonceptionalele Diane 35, la sfatul medicului . Pe langa pofta de mancare pe care mi-au dat-o, in ultimele zile mi-au creat o stare de greata, dar fara varsaturi. Mentionez ca e imposibil sa fiu insarcinata deoarece am inceput luarea lor in prima zi a ciclului si contact sexual nu am avut . As intrerupe tratamentul dar mi-e frica de reactii adverse. NU STIU CE SA FAC!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului se intalnesc urmatoarele reactii adverse mai rare: tensiune mamara, jena gastrica, greturi, cefalee, modificarea libidoului, stare de deprimare, cloasma, sangerari intermenstruale.
greata poate fi un efect advers al acestui tip de contraceptiv. se va comunica medicului ce le-a indicat si se va gasi o alta schema potrivita dvs.