Anticonceptionale

Ciclul menstrual

Postata de Jeeeeeee cu 12 ani in urma.

As vrea sa stiu daca ar trebui sa ma ingrijoreze faptul ca am prelungit durata ciclului menstrual. O folie de anticonceptionale contine 21 de drajeuri. Eu am luat 24 in ideea ca vreau sa modific ziua in care incep/termin folia. Apare cumva riscul sarcinii?

Raspunsuri (2)

scumpika_bex

acum 12 ani

buna nu este nici un risc daca urmatoarea tableta o iei la timp si eu am facut la fel si nu a fost nici o problema

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pe durata utilizarii contraceptivului oral nu exista o menstruatie adevarata ci o sangerare de privatiune . Riscul sarcinii nu ar trebui sa existe cat timp veti lua in mod corect contraceptivul. Pentru a amâna instalarea sângerarii menstruale, trebuie început un nou blister chiar a doua zi dupa terminarea blisterului inceput, fara pauza între ele. Amânarea instalarii ciclului menstrual poate continua atâta vreme cât este necesar, pâna la terminarea celui de-al doilea blister. În timpul folosirii acestuia, pot aparea sângerari intermenstruale .