anticonceptionale

Ciclul menstrual

Postata de Bertuccia cu 12 ani in urma.

Buna ziua! am 27 ani si iau anticonceptionale de 7ani la recomadarea dermatologului.am luat pana acum marvelon,sigur cu pauza de o luna la un an.cand am fost la farmacie luna trecuta mi s-a recomandat sa iau si ceva pt protectia ficatului.ce pastile imi recomandati?..si inca ceva: ar trebui sa schimb anticonceptionalele?mi-a spus cineva ca la varsta mea ar trebui sa trec la diane 35...va multumesc!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

dermatologului?! trebuie sa mergeti la un endocrinolog care sa va faca analize hormonale complete. Cum sa luati anticonceptionale la recomandarea dermatologului? Si mai ales de 7 ani!! Este imens! Daca aveti acnee aceasta reprezinta o dereglare HORMONALA care se trateaza la endocrinolog. Diane 35 sunt cele mai puternice anticonceptionale. Pe masura ce avansati in varsta, anticonceptionalele devin din ce in ce mai periculoase mai ales prin prisma riscului de tromboza, astfel ca este o aberatie sa luati unele SI mai puternice! Va recomand serios, daca tineti la sanatatea dvs, sa mergeti la endocrinolog.

Andrei

acum 12 ani

Cel mai bine mergeti la un consult de specialitate. Nu exista recomandari in a efectua obligatoriu niste pauze atunci cand se face un tratament contraceptiv. Daca le luati pentru beneficiul lor cosmetic (banuiesc ca da) atunci ar fi indicate alte preparate, care contin un progestativ cu activitate antiandrogenica,

Bertuccia

acum 12 ani

Va multumesc mult! O sa merg sa ma consulte un endocrinolog cat mai curand!