Anticonceptionale Yaz

Ciclul menstrual

Postata de ramy020 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! As vrea sa intreb ce mi se poate intampla sau ce trebuie sa fac in situatia in care trebuia sa incep sa iau Yaz dupa o pauza de 7 zile ( luam inainte desorele), dar in loc de 7 zile am facut pauza de 6 zile.

Raspunsuri (4)

Mari

acum 13 ani

Nimic, doar ca iti va veni ciclul cu o zi mai devreme decat luna precedenta sau lunile precedente. Se practica asa ceva in mod obisnuit cand femeia vrea sa schimba ziua in care ii va veni ciclul. Pentru a fi in continuare protejata, ideea e sa nu lungesti perioada de pauza (8 in loc de 7). Sa o scurtezi nu are nimic.

Csara

acum 13 ani

Din cunostintele mele, nu prea este corect cum ai procedat, daca doresti ca pilulele sa te protejeze impotriva unei sarcini. In cazul in care nu ati utilizat un alt contraceptiv hormonal in luna precedente, se poate incepe administrarea pilulelor yaz in prma zi a ciclului menstrual. In aceasta situatie, se instaleaza protectia impotriva sarcinii. De asemenea, se poate incepe administrarea pilulelor si in zilele 2-5 ale ciclului menstrual, dar trebuie utilizate masuri de protectie locala pentru primele 7-10 zile.

Lacramioara

acum 13 ani

De ce se opreste ciclul mestrual,cand incepi pentru prima data acest contraceptiv...incepand cu prima pastila roz????

ancuta

acum 12 ani

buna! am si eu o intrebare am inceput cu anticonceptionale yaz din a treia zi de ciclu iar la penultimele doua placebo.nu mia venit ciclu desi au trecut doua saptamani de atunci.am ramas gravida ori am dereglat ciclu.tin sa mentionez ca ma doare burta si spatele exact ca cand ar trebui sami vina ciclu numai ca nu-mi mai vine