Anticonceptionale Yaz

Ciclul menstrual

Postata de teonaioana cu 14 ani in urma.

Buna ziua!

Am si eu o intrebare...de doua saptamani am inceput sa iau Yaz, bineinteles la recomandarea medicului ginecolog. Mi-au fost recomandate pentru Dismenoree( dureri menstruale foarte puternice).Este pentru prima oara cand folosesc aceasta metoda contraceptiva, pana sa le iau am folosit prezervativ dar acum am renuntat. Pana in prezent nu am avut nici o reactie adversa, in schimb imi este frica deoarece sunt fumatoare...este posibil sa nu-si faca efectul Ac din cauza fumatului?

Raspunsuri (8)

gaby

acum 14 ani

efectul si-l face,problema anticonceptionalelor cu fumatu e alta ,exista risc de tromboza si alte boli dar n-are legatura cu efectul stai linistita numai ai grija sa le iei cum scrie in prospect.

teonaioana

acum 14 ani

multumesc...m-am linistit:) dar totusi mai am o intrebare, exista vreun risc sa ramai insarcinata in timp ce iei anticonceptionale? este pentru prima oara cand iau, dupa cum am mai zis, si nu stiu prea multe despre ele...

gaby

acum 14 ani

anticonceptionalele au o precizie de 99 la suta parca da nu am auzit la nimeni sa ramana cu ele decat daca a omis ceva,eu le iau de 13 ani si nu am patit-o niciodata.oricum nimic nu e suta la suta.prima data cand le iei,primele 7 zile mai trebuie sa te protejezi si in altfel,de exemplu prezervativ,apoi daca dupa ce le-ai luat vomiti in primele 3 ore sau ai diaree isi pierde efectul ,iar antibioticele taie efectul anticonceptionalului si sa ai grija sa le iei zilnic cam la aceeasi ora.Asa esti protejata sigur.Bafta

teonaioana

acum 14 ani

multumesc frumos !

andreea

acum 14 ani

Am si eu o intrebare daca sti...e prima oara cand iau anticoneptionale yaz si Azi sunt la a 3 pastila placebo...si tot nu mi-a venit ciclu menstrual....maine is la a 4 daca nu vine ce pot sa fac?Mentionez...e primu blister.O sa il incep pe al 2 lea,astept raspuns.mersi

ella

acum 14 ani

O prietena de-a mea a ramas insarcinata cu tot cu anticonceptionale cu toate ca ea spune ca le lua corect.totusi a ramas si nu isi explica cum s-a intamplat.deci nici anticonceptionalele nu sunt 100%sigure.defapt nici o metoda nu asigura maxim de protectie,doar abstinenta:))

ana

acum 13 ani

daca pana acum am luat yazmin iar de luna aceasta incep sa iau yaz mai trebuie sa ma protejez si altfel in primele 7 zile?

andreea

acum 11 ani

va rog sa-mi raspundeti.. anticonceptionalele yaz slabesc? eu am inceput sa le iau si am slabit.