anticonceptionale luate gresit

Ciclul menstrual

Postata de IULIAP cu 14 ani in urma.

am luat din greseala, vineri 2 pastile in loc de una, crezand ca am omis cu o zi inainte, acum nu stiu ce sa fac, sa le iau normal sau sa sar o zi k sa le termin cum le terminam de obicei pentru ca nu vreau sa mi se deregleze prima zi de menstruatie...cum ar tb sa procedez? multumesc

Raspunsuri (15)

Iuli

acum 14 ani

Nu e bine sa sari o zi. Ia-le normal si iti va veni cu o zi mai repede. Pe urma vei remedia ziua aia luna viitoare (iei mai repede prima pastila cred).

Eva

acum 14 ani

Buna IuliaP,

cred ca cel mai potrivit ar fi sa te consulti cu medicul tau ginecolog.Dupa cum a spus si Iuli, nu trebuie sa faci pauza,trebuie sa iei anticonceptionalele pana la capat (scrie si in prospectul medicamentului cred).Daca intr-adevar ai uitat sa iei pastila si ai compensat a doua zi,ar trebui sa folosesti, pe langa faptul ca iei pastile, si alte metode de contraceptie luna aceasta. Luna urmatoare, deja o vei incepe in mod obisnuit.
Daca insa ai luat o pastila in plus, cred ca nu trebuie sa reduci zilele ci sa inlocuiesti la sfarsit pastila care ai baut-o in plus(eventual dintr-un nou comprimat,pe care sa-l ai de rezerva la tine) Astfel,in loc de 28 de pastile pe luna, sa iei 29 luna aceasta.
Totusi, sfatul meu este sa mergi repejor la ginecolog, pentru a fi sigura si linistita. Nu pierde timpul cu presupuneri.

cristina

acum 14 ani

in mod normal nu trebuie sa uiti, dar daca ai uitat o pastila incerci sa o iei cat mai repede posibil dar daca a trecut mai mult de 10 ore sari peste pilula respectiva. In nici un caz nu trebuie luate 2 pilule o data, pt ca este o cantitate prea mare de hormoni, dar nici nu trebuie sa sari acum peste o pilula. Le iei in continuare cate una si vei termina cu o zi mai devreme, dar vei folosi concomitent si alta metoda de protectie

ammy

acum 13 ani

Nu ati inteles,fata a luat din greseala 2 pilule odata.voia sa stie probabil cand incepe urmatorul blister.aceeasi problema o am si eu...ma asteptam sa gasesc un raspuns aici.stie cineva?

IULIAP

acum 13 ani

buna Ammy

eu le-am luat normal, deci practic le-am terminat cu o zi mai devreme, si practic am facut pauza de 8 zile, nu de 7, si totul a fost ok, dak mai ai intrebari, nu ezita sa ma intrebi,
bafta

AlexandraB

acum 13 ani

fetelor va rog mult ajutati`ma si pe mine . iau yasmin de 6 luni de zile . mai am 7 pastile de luat din folia actuala , dar am observat de cateva zile niste dureri de sani pe care nu le aveam inainte . dupa socotelile mele , trebuia sa o iau intr`o joi , dar se pare ca m`am incurcat si am luat`o vineri , adica 8 zile de pauza . sunt insarcinata ? :(((((

rall

acum 13 ani

salut. iau desorelle si am pierdut o pastila din gresala. cf fac?:|

Floori

acum 13 ani

eu din neatentie am inceput de la sfarsit blisterul, iau trirego din luna decembrie, dar akm facuto lata. intrebarea mea: e posibil sa am vreo surpriza mai ales ca astea sunt pe culori?p deasupra am mai omis sa iau una, bn k akm sapt asta nu am avut vreun contact sexual...un mic raspuns vreau si eu....va rog..macar sa ma linistesc un pic...mersi

Lacry

acum 10 ani

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Lacry

acum 10 ani

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Lacry

acum 10 ani

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Lacry

acum 10 ani

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Lacry

acum 10 ani

Am inceput sa i-au anticonceptionale 2 zile dupa care le-am intrerupt vreo 2 zile,dupaia am mai lu-at din acelasi flacon inca 5 zile si le-am intrerupt complet.Asta a fost acuma o luna,iar acum mi-a intarziat menstruatia cam o saptamana.Se poate sa fie din cauza ca am tot intrerupt si reinceput anticonceptionalele?Va rog ajutati-ma.

Utilizator11582805422

acum 4 ani

Eu am luat rigevidon doar 8 zile in care eu am făcut doar de doua ori cu persoana respectiva in alea 8 zile după care 3 zile nu le-am mai luat țin să menționez că nu am mai întreținut relații intime după ce nu le-am mai luat cu acea persoană și vreau să știu dacă e vreo problema e prima data când folosesc anticoncepționale

Tiță Georgiana Andreea

acum 2 ani

bună dimineața iau yasmin de 2 luni până acum nu le-am loat greșite am terminat prima tableta luni și nu mi-a venit menstruația nu am mai făcut pauza dar am o problema am inceput cea de a doua tableta și an loc sa iau pastila de miercuri am luat-o pe ce-a de marți și după ce mi-am dat seama am luat-o și pe ce-a de miercuri deci ajutatima cu un sfat are ceva le mai iau în continuare sau fac pauza