Anticoncepționale și sângerare ?

Ciclul menstrual

Postata de Paula cu 8 luni in urma.

Buna ! De 3 luni am început sa iau anticoncepționale LOGEST totul normal pana luna trecută când am terminat folia de 21 cu 7 zile pauza unde a început menstruația .Am început alta folie după ce s a terminat menstruația dar de o săptămâna am scurgeri maronii foarte dese ,care ar putea fi cauza ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Senzatia de scurgeri maronii in timpul utilizarii anticonceptionalelor poate fi un efect secundar al acestora. Este posibil ca organismul dumneavoastra sa se adapteze la noua metoda contraceptiva si sa apara astfel de scurgeri, cunoscute si sub numele de spotting.

Acestea pot aparea in primele luni de utilizare si pot fi mai frecvente in primele zile ale noii folii. De obicei, aceste scurgeri marginale nu sunt o problema majora si tind sa dispara pe parcursul timpului. Cu toate acestea, este intotdeauna important daca observati schimbari in tipul sau intensitatea scurgerilor, sa discutati cu medicul dumneavoastra despre orice nelamuriri sau ingrijorari pe care le ai.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186