Analize pentru tulburări menstruale?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11722795125 cu 2 saptamani in urma.

Bună seara! Mâine merg la analize pentru tulburări menstruale, am înțeles ca trebuie să merg nebăută și nemâncată, ce altceva mai trebuie înainte ?? Pot face treaba mică de dimineață?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Analizele pentru tulburari menstruale pot implica diverse lucruri precum analize de sange, o evaluare a nivelului hormonal, si chiar o ecografie pelvina.

Este adevarat ca in multe cazuri este necesar sa nu manancati sau sa nu beti nimic inainte de a face analizele de sange, cu exceptia apei. Cu toate acestea, aveti voie sa urinati de dimineata.

Asigurati-va ca asisteul care va va recolta analizele stie de medicatia pe care o luati, deoarece unele pot interfera cu rezultatele testelor.

Mai mult, este recomandat sa nu faceti exercitii fizice intense inainte de recoltare, deoarece acest lucru poate afecta de asemenea rezultatele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/analize-medicale

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/lucruri-pe-care-sa-nu-le-faceti-inainte-de-analizele-medicale_12305
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/7-lucruri-pe-care-medicul-nu-vi-le-explica-despre-analizele-de-sange_14342
sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/dereglarile-hormonale-simptome-si-afectiuni_7610
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094

Utilizator11722795125

acum 2 saptamani

Vă mulțumesc mult! Merg să le citească doctora de la ginecologie!