amenoree

Ciclul menstrual

Postata de marumaru cu 12 ani in urma.

am si eu o intrebare,menstruatia mea este cam neregulata,vine intre 30-36 de zile dar problema ca luna aceasta nu a mai venit ..a intarziat o luna jumatate doua...testul de sarcina a iesit negativ.care ar putea fi cauza intarzierii?

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cauzele care pot determina amenoreea sunt numeroase. Pentru obţinerea detaliilor despre această tulburare de ciclu menstrual vă recomand citirea articolului ˝Amenoreea sau lipsa menstruaţiei˝ de pe siteul ˝sfatulmedicului.ro˝

maria p.

acum 12 ani

daca vrei sa scapi de aceasta problema iti recomand sa incerci tratamente naturiste si nu pe baza de hormoni (din cauza multelor efecte secundare).

la mine s-a rezolvat atat partea de neregularitate, cat si cea de dureri si simptome premenstruale cu o cura de cateva luni de Femicur.
sunt niste pastile obtinute din vitex agnus-castus sau pe romaneste mielarea.

se ia o singura pastila pe zi timp de o luna. ideal este sa faci o cura de 3-4 luni. un flacon iti ajunge o luna si costa in jur de 30 roni. daca vrei sa citesti mai mult despre planta din care sunt facute aceste pastile, uite ce scrie pe sfatulmedicului.ro: //sfatulmedicului.ro/plante-medicinale/mielareaua-vitex-agnus-castus_14503, iar daca vrei sa te uiti peste prospectul Femicur, uite aici: http://3f.ro/images/documents/documents_28_normal.pdf

martie

acum 12 ani

pentru a fi sigura ca e doar ceea ce crezi trebuie sa mergi la un ginecolog si in urma rezultatului sa incepi sa cheltui banii pe tratamente fie si naturiste.Nu poti sa iei diferite tratamente doar dupa ureche sau doar ca altora le-au facut bine,tie s-ar putea sa nu iti
faca efectul

marumaru

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru sfaturi..oricum mergeam la ginecolog dar vroiam un sfat inainte.Acum problema sa rezolvat de la sine.

martie

acum 12 ani

imi pare bine ca s-a terminat cu bine

Ulala8

acum 12 ani

Bună, am o întrebare.Sufăr şi eu de amenoree, dar am şi ovare polichistice.Tratamentul cu Vitex e bun şi pt ovarele polichistice? Acum fac tratament cu Duphaston, dar m-am săturat, deoarece după întreruperea tratamentului cu Duphaston nu îmi vine ciclul, plus că am şi nişte probleme cu tiroida.Mulţumesc.