Am o problema,va rog sa ma ajutati!

Ciclul menstrual

Postata de AncaP123 cu 8 ani in urma.

Buna ziua!Am 16 si am probleme cu mentruatia!In luna august am facut petting cu prietenul meu,dar bineinteles am luat toate masurile de protectie el folosind un prezervativ si spalandu-si zona genitala inainte de utilizarea acestuia!Acest petting protejat nu a durat mai mult de 5 minute,sunt foarte sigura de asta!Problema mea este ca luna aceasta mi-a intarziat mentruatia 2 zile,iar azi de dimineata aveam o mica pata rosie,dar nimic mai mult de atat,iar acum nu mai curge nimic!Am ciclul neregulat cateodata vine la 23,24,26,28 sau chiar 30 de zile!Daca ati putea sa ma ajutati cu ceva metode naturale v-as fii foarte recunoascatoare!Incep sa ma ingrijorez un pic,exista vreun motiv?Va multumesc!

Raspunsuri (8)

mary321

acum 8 ani

buna, menstruatia mai poate intarzia si din cauza atmosferei. dar daca intarzie mai mult de 35 de zile este bn sa-ti faci faci un test de sarcina asta numai in cazul in care ai facut neprotejat. dar daca ai faut protejat, nu-ti fa griji. poti lua contraceptive si ai sa vezi ca in timp ti se va regla si menstruatia. inca ceva. poti faci spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu macar de 2 ori pe sapt. pui apa calduta intr-un lighean si o lingura de bicarbonat in apa calduta ., agiti bn apa si stai cu fundul in lighean pana se raceste apa. sper sa-ti fie de folos sfatul meu iubita. bafta.

AncaP123

acum 8 ani

Mary321,eu sunt inca virgina,nu am avut niciun contact sexual pana acum,de cand ma stiu am avut probleme cu menstruatia!Si acum cand am facut petting a folosit prezervativ,iar penisul nu a intrat deloc in vagin!Totusi ma sperie un pic intarzierea asta!Daca m-ai putea ajuta cu ceva ceaiuri care ar putea regla menstruatia!Iti multumesc tare mult!

mary321

acum 8 ani

NU SUNT CEAIURI PTR ASA CEVA IUBITA, SUNT PASTILE. MERGI LA UN MEDIC GINECOLOG SA-TI PRESCRIE.

AncaP123

acum 8 ani

mary321 de sarcina nu ar trebui sa fiu ingrijorata,asa-i?

mary321

acum 8 ani

nu iubita.

Ancap123

acum 8 ani

Mutumesc tare mult!O sa mai astept un pic,iar daca nu o sa-i spun mamei sa mergem la ginecolog!Inca ceva eu am facut acum 6-7 luni un tratament cu Duphaston,la recomandarea ginecologului tot din cauza menstruatiei neregulate,credeti ca ar trebui sa incep din nou sa il iau?

mary321

acum 8 ani

incearca sa iei orgametril iubita

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Ceea ce tu descrii ca "pata rosie" este spotting si poate sa apara uneori exact inainte de menstruatie , dupa sau la mijlocul ciclului . Uneori are semnificatie patologica , alteori nu . Ciclul menstrual poate sa varieze de la luna la luna fiind normal intre 26 si 32 de zile. Inainte de a incerca sa iei orice pastila ca sunt anticonceptionale sau nu , iti recomand sa apelezi la un medic ginecolog cu toata increderea pentru un consult mai amanuntit . Acesta te va informa in legatura cu metodele de contraceptie si bolile cu transmitere sexuala (daca vrei sa iti incepi viata sexuala) si iti va putea face niste teste ca sa vada daca ai cu adevarat vreun motiv de ingrijorare in legatura cu spottingul sau nu.