Am o cezariana de 6luni și mi sunt legate trompele și am 6luni și nu mea venit ciclul ?

Ciclul menstrual

Postata de Ana cu 2 luni in urma.

Cum pot trata problema

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Poate fi normal dupa o operatie de cezariana si legare a trompelor sa apara o intarziere sau chiar o absenta a menstruatiei. Acest lucru poate fi cauzat de schimbarile hormonale care au loc in corp dupa operatie. Daca nu ati avut niciun ciclu menstrual timp de sase luni, este recomandat sa discutati cu un medic pentru a exclude orice probleme de sanatate potential serioase, incluzand sindromul ovarelor polichistice, disfunctia tiroidiana sau alte afectiuni ginecologice.

De asemenea, este important de mentionat ca, desi legarea trompelor este o forma eficace de contraceptie, ea nu are un procentaj de 100% si exista in continuare o probabilitate minima de sarcina. Prin urmare, daca exista orice sansa ca ai putea fi insarcinata, este important sa faci un test de sarcina.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/legarea-trompelor-uterine-riscuri-si-beneficii_19004
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/sterilizarea-femeii-ligatura-trompelor_1171