am nevoie de un sfat...

Ciclul menstrual

Postata de larylarisa cu 12 ani in urma.

buna ziua...am nevoie de sfatul dumneavoastra:d...am contacte sexuale neprotejate si nu prea imi place sa folosesc prezervativul...nu stiu ce metoda sa folosesc pentru a evita o sarcina:d..astept orice raspuns sau sugestie multumesc!

Raspunsuri (5)

laura

acum 12 ani

Anticonceptionale..mergi la un medic de planning..

larylarisa

acum 12 ani

anticonceptionalele pot avea efecte adverse...afecteaza cu ceva...am 15 ani:d:d..ms

larylarisa

acum 12 ani

????

ochi negri

acum 12 ani

Ac***a in vedere ca ai doar 15 ani,trebuie sa-ti placa si prezervativul,altceva ce-ai putea face?Pastile e cam devreme,ovulele nu ofera suficienta garantie,iar de sterilet nici nu poate fi vorba!Ai grija,poti lua si vreo BTS.

Pena

acum 12 ani

La varsta de 15 ani cea mai buna metoda de contraceptie este abstinenta, adica abtinerea de la sex. Multe lucruri frumoase se pot face la aceasta varsta, lucruri care sa nu duca la o imbatranire rapida. Poti sa citesti, poti asculta muzica, poti sa te plimbi de mana cu un prieten, puteti vorbi cate in luna si in stele, poti sa te pregatesti anul scolar viitor esti fie in clasa a opta, deci an terminal, fie in clasa a noua, deci an de inceput de drum. Daca continui sa faci sex si inca neprotejat, poti sa te procopsesti cu o boala venerica tratabila sau nu ori poti sa ramai gravida. Bolile venerice CHIAR DACA UNELE se pot trata, pot duce la sterilitate, la fel si avortul. Sunt boli venerice mai grave precum sifilisul care se trateaza foarte greu sau boli care nu se pot trata cum este HIV, UNELE CARE POT DUCE LA CANCER DE COL UTERIN CUM ESTE HPV. Oricum, sexul inceput la varste fragede, duce la imbatranire mai rapida, la copii facuti la varste cand si mama este un copil, la copii abandonati, la imoralitate care se citeste pe figura. Poate nu chiar imoralitate, dar dispare inocenta copilariei, nevinovatia purtarii, cuviinta gesturilor, puritatea privirii.