am nevoie de un raspuns

Ciclul menstrual

Postata de geagea88 cu 13 ani in urma.

ieri am terminat anticonceptionalele si trebuiesa fac 7 zile pauza,dar acum seara mi-a venit menstruatia,iau pastilele dupa alea 7 zile sau in prima zi de menstruatie?

Raspunsuri (3)

Ramona155125809

acum 13 ani

da e ok si 7 zile pauza.e normal pt ca menstruatia apare in cele 7 zile de pauza...continuarea este clara,adica da dupa cele 7 zile de pauza continui cu AC....ce treaba mai ai cu prima zi de menstruatie daca deja ai inceput tratamentul?
Deci uite cum se procedeaza:
INCEPEREA TRATAMENTULUI CU ANTICONCEPTIONALE SE FACE DIN PRIMA ZI DE MENSTRUATIE
IN CELE 7 AILE DE PAUZA APARE MENSTRUATIA (E CLAR CE INSEAMNA PAUZA?) FACI PAUZA 7 ZILE SI APOI CONTINUI (EX:LA SCOALA AI ORE SI PAUZA 10 MIN DUPA CARE SE TERMINA PAUZA SI TE INTORCI LA ORE,NU?)
SPER CA AM FOST DESTUL DE EXPLICITA SI ORICUM ITI RECOMAND UN MEDIC SAU CAUTA IN ORASUL TAU UN CENTRU PLANING FAMILY CA EU DE ACOLO AM INCEPUT CA SA FIU BINE INFORMATA SI NU "DUPA URECHE"

Andrei

acum 13 ani

Categoric dupa cele 7 zile de pauza.

geagea88

acum 13 ani

nu eram sigura ca medicul mi-a zis sa fac 7 zile pauza si apoi sa incep cutia noua de acc.multumesc