am nevoie de raspuns urgent

Ciclul menstrual

Postata de dumytrelaaa cu 10 ani in urma.

buna TPU ! am si eu o intrebare.am 17 ani,iar menstruatia mi-a venit pe data de 17 octombrie(nu e prima menstruatie ) sambata pe 19 am avut primul contact sexual protejat dar nu imi mai curgea asa de tare iar pe data de 22 mi s-a terminat menstruatia,pe 27 am avut iar contact sexual protejat iar seara mi-a venit menstruatia nu inteleg de ce :( ma simt ingrijorata puteti sa ma ajutati va rog cat mai urgent .multumesc

Raspunsuri (3)

dzeya

acum 10 ani

sincer nu cred ca ai de ce sa te sperii ..si mie mi sa mai intamplat asa ..in timpul ciclului normal ar fi sa nai contact sexual..asta este parerea mea. :) ai grija de tn ..si stai linistita..

Alina

acum 10 ani

La 17 ani ai inca un ciclu neregulat, este absolut normal. Este posibil sa fie o simpla dereglare de ciclu. Dar nu te juca cu sanatatea ta, protejat sau nu, un contact sexual in timpul menstruatiei este periculos pentru tine, poti face o infectie uterina. Pentru siguranta ta, te sfatuiesc sa mergi la ginecolog. Urgent. Mai bine sa dai banii degeaba pentru o consultatie decit sa ai o problema mai grava si sa stai acasa.
In alta ordine de idei: ti-ai pus problema ce faci daca metodele de protectie pe care le folosesti dau gres? Stii ca nu protejeaza nici una 100%, nu? Stiu ca sfatul meu pare "de moda veche" dar sa ai o viata sexuala asa de tinara nu este cel mai indicat lucru. Un contact sexual nu este ceva lipsit de importanta, ci poate da nastere unei fiinte, chiar daca folosesti o metoda de protectie... Ce vei face cu acea fiinta? Esti suficient de matura sa ai grija de un copil? Sau iti poti asuma raspunderea de a-ti ucide propriul copil? Gindeste-te putin mai adinc la aceste aspecte, te rog... Sanatate.

dumytrelaaa

acum 10 ani

multumesc frumos !