ajutor

Ciclul menstrual

Postata de ioanay cu 13 ani in urma.

vineri 5 am av contact sexual q iuitul meu si el accidental a ejaculat in interior.menstruatia treb s vina pe 10 11.ma gandeam s iau pilula de a 2 zi dar luni pe 8 mia aparut semne ale menstruatiei asa cum vine de obicei.este posibil s fi ramas insarcinata in aceste conditii?

Raspunsuri (5)

Sheila

acum 13 ani

Sanse exista in orice perioada a lunii. Nu inteleg de ce ai asteptat pana azi si nu ai luat pilula de sambata.
La aceasta varsta ar trebui sa fi mai responsabila, asta daca nu iti doresti un copil acum. Exista multe metode contraceptive, sigur vei gasi una care sa ti sa potriveasca, discuta cu un specialist aceasta problema

Iuli

acum 13 ani

Daca iubitul tau ar fi purtat prezervativ, in acest moment nu ai fi speriata ca esti gravida. Asa cum a zis Sheila, este posibil sa fi ramas insarcinata. Trebuia sa fi luat imediat pastila de a doua zi. Au trecut 72 de ore de la contact? Daca nu, inca o mai poti lua, dar daca au trecut nu mai lua pentru ca nu va mai functiona. Asteapta data de 15 si chiar daca iti vine, chiar daca nu, fa un test de sarcina pe care il vei repeta pe 20 si pe 25.
Si de acum folositi PREZERVATIV!

ioanay

acum 13 ani

multumesc fetelor.dar mia venit ciclul...am scapat;))si a avut prezervativ dar s-a rupt.deci event a avut loc q 3 zile inainte de ciclu.si ianinte si dupa ciclu 5 zile nu ram insarcinata.

anonim

acum 13 ani

nu inteleg cum se intampla accidentele astea de se rupe prezervativul ...e aiurea....
le refolositi ?
ca eu de cand ma stiu si am 40 de ani ..nu s-au rupt frate niciodata ..adica nu la mine ..la partener ..
vezi ai grija sa nu le refolositi , si cumparati d-alea mai bune ...

ioana

acum 13 ani

ei nah cum naiba sa le refolosesc.....si sunt dalea bune.s a intamplat asta e.