ajutatima urgent

Ciclul menstrual

Postata de danydany9292 cu 11 ani in urma.

va rog frumos ajutatima sunt speriata si nu stiu ce sa ma fac . am o problema acum doua luni am avut ultimul contact sexual , mentionez ca a fost protejat , iar de curand am fost la medic si mi sa spus ca sar putea sa am anexita . problema e urmatoare luna trecuta mentruatia mia venit cu o intarziere e 9 zile mentionez ca am o menstra neregulata iar luna asta mia intarziat si deja 5 zile iar semne ca ar veni menstra nu sunt....nu stiu ce saa fac imi e frica sa nu fie vreun bebe desi la ecografie nu sa vazut nimic...ca rog frumos datimi si mie un raspuns urgent va rog!!!!!!!!!!!!!

Raspunsuri (5)

Sigada

acum 11 ani

Daca ultimul contact sexual a fost acum 2 luni si a fost protejat, nu ai de ce sa iti faci griji ca ar putea fi vorba despre o sarcina. Insa deregalrile hormonale (intanzierea menstruatiei) trebuie investigate, asadar, iti recomand sa mergi la medicul ginecolog pentru consultatie.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Trebuie sa luati in calcul ca exista si alte cauze care pot duce la intarzierea ciclului menstrual: stresul, afectiunile inflamatorii pelvine ( de ex anexita), tulburarile hormonale ( explicate prin ciclul neregulat), tulburarile metabolice ( chiar si o alimentatie necorespunzatoare), etc.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog( evaluarea anexitei) si , eventual, endocrinolog ( determinari hormonale).

ALEXANDRA 26 DE ANI

acum 11 ani

buna ziua.am si eu o problema.astazi am vazut ca imi curge un sanul drept.am nascut de zece luni si contact sexual nu am mai avut din luna iunie.ciclu imi vine in fiecare luna si ma tine cate o saptamana ati putea sa ma ajutati cu un sfat.va multumesc

alexandra 26 ani

acum 11 ani

buna ziua.am si eu o problema.astazi am vazut ca im i curge un sanul drept.am nascut de zece luni si contact sexual nu am mai avut din luna iunie.ciclu imi vine in fiecare luna si ma tine cate o saptamana ati putea sa ma ajutati cu un sfat.va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Banuiesc ca nu mai alaptati...in acest caz, este recomandat sa consultati medicul ginecolog si, dupa caz, endocrinolog.