Act sexual neprotejat?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11722457021 cu 3 saptamani in urma.

In 8 iulie am avut menstruatia si a tinut pana in 13 iulie. In 21 iulie am avut un act sexual neprotejat cu iubitul meu. Tot pe 21 iulie am luat emergama. Problema e ca sunt supraponderala, am fost depistata si cu tiroida Hashimoto si sindrom de ovare polichistice. In 11 iunie am fost operata de urgenta de apendicita flegmonoasa.In 2 august am avut niște sangerari usoare,iar pe 3 august a inceput o sangerare puternica asemănătoare cu menstruatia, adica umpleam aproximativ 3 absorbante de noapte cu sange, eliminand si cheaguri. Aceste sangerari au tinut pana pe 7 august. In data de 19 august am facut un test de sarcina, iesind negativ. Pe 26 august am refacut testul, iesind iar negativ. Problema e ca am menstruatia neregulata si calendarul menstrual arata ca trebuia sa am menstruatia pe data de 27 august dar inca nu mi-a venit. Am abdomenul tare si parca e balonat. De aproximativ 3 saptamani nu prea am pofta de mâncare, am un discomfort deasupra stomacului si un discomfort in zona ovarelor.Se poate sa fiu însărcinată sau poate fi durerea asociata cu stresul de a nu avea o posibila sarcina. Poate fi oare si alta cauza?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Dupa cum descrieti simptomele si rezultatele testelor de sarcina, este putin probabil sa fiti insarcinata.

Daca ati luat pilula de a doua zi corect (in primele 72 de ore dupa actul sexual neprotejat) si ati facut testele de sarcina corect (urmand instructiunile cu exactitate), atunci rezultatele ar trebui sa fie de incredere.

Sangerarea puternica pe care ati avut-o in august este posibil sa fi fost menstruatia. Sindromul de ovare polichistice poate duce la cicluri menstruale neregulate, asa ca s-ar putea sa aveti un ciclu mai lung si sa nu va vina menstruatia atunci cand va asteptati.

In plus, stresul de a suspecta o sarcina poate, de asemenea, sa va deregleze ciclul.

Durerea pe care o descrieti, precum si lipsa poftei de mancare ar putea fi legate de starea de stres sau de alta problema de sanatate care nu are legatura cu o posibila sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091