AC si fumatul

Ciclul menstrual

Postata de ionescu14137182 cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Am si eu doua intrebari:
1. A-ti putea sa-mi spuneti si mie cateva metode naturiste de reglare a ciclului menstrual?
Am 28 de ani si nu l-am avut niciodata regulat, nici dupa nastere.
2. Am fost la planning si mi s-au recomandat ca si AC, Artizia. Mentionez ca sunt fumatoare (pana la 10 tig/ zi) si ca nu am avut cazuri grave de sanatate nici eu nici in familie.
Intrebarea mea, in acest caz, este cat de mare e riscul acestei combinatii de AC si tutun?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

fumatul reprezinta o contraindicatie relativa a administrarii contraceptivelor orale combinate, in asociere cu o afectarea arteriala (arteriopatie), varsta peste 40 ani, dislipidemie, obezitate; cu cat sunt mai multi factori prezenti din cei enumerati cu atat devine o contraindicatie absoluta de administrare a contraceptivului. se stie ca tutunul reprezinta un factor de risc cardio-vascular , implicat in etiologia trombozelor (in tratamentul cu contraceptive oral este indicat sa intrerupeti fumatul!)