Abenta mentruatiei

Ciclul menstrual

Postata de FetitSsa cu 12 ani in urma.

Pt. prima oara mi-a venit menstruatia anul trecut in august . A tinu 4-5 zile , apoi lunile urmatoare nu a mai venit . Pana in prezent nu a mai venit delor [am 15 ani].Este grav? Credeti ca daca iau vreo pastila sau niste ceaiuri poate reaparea ?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Daca 3 luni la rand nu apare menstruatia, este necesar un consult la medicul endocrinolog. Ceaiurile in nici un caz nu pot ajuta. Ma mir totusi ca mama ta nu te-a dus la medic, sunt totusi aproape 9 luni de amenoree!

alina

acum 12 ani

buna..cu aceeasi problema m-am confruntat si eu multi ani,,de la 15 la 27 ani,din pacate a trebuit sa mentin ciclul regulat cu anticonceptionale ,,ceea ce nu nu-ti recomand,dar din pacate aproape toti medicii asta dau pacientelor....am reusit sa rezolv problema de bine de un an cu produse naturale si suplimente alimentare cu baza de aloe vera,...nu pot spune numele firmei,pt a nu face reclama ,astept sa vorbim pe [email protected]
mi-ar placea foarte mult sa stiu ca te-am putut ajuta.
multa sanatate

FetitSsa

acum 12 ani

In legatura cu >>Ma mir totusi ca mama ta nu te-a dus la medic, sunt totusi aproape 9 luni de amenoree!

FetitSsa

acum 12 ani

mama mea nu prea se intereseaza de mine ... adica ca orice mama este ingrijorata insa spune c anu avem bani pentru a merge momentan la doctor , si nici timp ... si o tot amanam ...

Iuli

acum 12 ani

Nu ai nevoie de nici un ban, doar de o trimitere de la medicul de familie catre endocrinolog, atat. Sa stii ca tulburarile de comportament pe care le acuzi in celalalt post sunt foarte probabil legate si de ce scrii aici, adica de o dereglare hormonala, si banuiesc ca te-ai gandit la asta, asa ca ai tot interesul sa te tii de mama ta sa te duca la medic.

FetitSsa

acum 12 ani

Da intradevaar m-am gandit la asta ... Tulburarile mele de comportament stiu sigur ca provin de la complexele pe care le am , de la lipsa de incredere in mine pe care am inceput sa o resimt tot mai tare .