A uitat pastila

Ciclul menstrual

Postata de montevin cu 13 ani in urma.

Buna ziua

Prietena mea ia anticonceptionale melleva 35 de 4 luni si are un ciclu regulat. Intr-o zi a uitat pastila acasa si in loc sa o ia la 10 seara, a luat-o a doua zi la ora 15 si apoi a continuat cu ultimele 3 pastile din cutie. Dupa acestea a urmat pauza solicitata de pastile dar, la 3 zile dupa inceputul pauzei am facut sex neprotejat (fara sa ejaculez inauntru)seara, cu o zi inainte de stop. "Stopul" a venit azi asa cum trebuia dar vroiam sa aflu de la un specialist daca trebuie sa avem motive de ingrijorare.

Va multumesc mult pentru raspuns

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Este foarte simplu: roag-o sa faca un test de sarcina. Asa va veti edifica. Riscul exista.

montevin

acum 13 ani

Nu e asa de simplu ca testul de sarcina se face dupa 2-3 saptamani. Astept parerea unui specialist. Va multumesc

Iuli

acum 13 ani

Atunci asteapt-o.

vasectomia

acum 13 ani

Daca i-a venit menstruatia, sigur nu este gravida. Ca sa fii sigur ca nu va ramane insarcinata, du-te tu frumusel si fa-ti vasectomie. Nu inteleg de ce femeile accepta sa ia anticonceptionale care au efecte negative asupra organismului lor prin dereglarile hormonale pe care le genereaza ori fac avort traumatizandu-si corpul si ruinandu-si sanatatea, cand barbatii au solutia la indemana. Nu vor copii, vasectomia este solutia.

Iuli

acum 13 ani

Sau prezervativul! Sunt total de acord legat de anticonceptionale. Eu am avut mari probleme de la ele. Vasectomia se recomanda numai daca nu mai vrea copii si la 24 de ani nu cred... In schimb este solutia perfecta pentru o familie care are deja 1-2 copii sau cati isi doreste.