a intarziat....CM

Ciclul menstrual

Postata de roxiana1976 cu 13 ani in urma.

Am si eu o dilema! Mi-a intarziat cm cam o sapt, desi inainte era regulat, mentionez ca am avut contact sexual neprotejat fara penetrare. Sanii sunt f. sensibili la atingere si ma doare in zona pelviana, ca inainte de aparitia menstruatiei. credeti ca sunt insarcinata, desi am facut testul de sarcina de 2 ori la diferenta de 2 zile si ambele au iesit negative. nu stiu ce sa mai cred? am 34 de ani si deja am un copil de 4 ani. Va multumesc pt raspunsuri anticipat! :)

Raspunsuri (3)

marialeea

acum 13 ani

Mai asteapta putin si repeta testele de sarcina. Sau eventual cumpara-ti unul mai performant, care iti arata la 3-5 zile de contact daca esti insarcinata sau nu. Si daca tot ti se pare ca e ceva in neregula, fa un test de sange pentru depistarea sarcinii. Oricum, eu zic ca vizita la ginecolog e necesara, poate fi si o dereglare a CM provocata de vreun chist, si e mai bine ''sa-l iei'' din pripa.
Multa sanatate tie si copilasului tau de 4 ani.

Csara

acum 13 ani

In cazul in care nu s-a produs penetrarea si nu erai in perioada de ovulatie (perioada fertila) nu-ti face griji. O fi vorba despre o dereglare menstruala. Oricum, pe viitor ar fi bine sa gasesti un mijloc de contraceptie, mai ales daca nu-ti mai doresti un alt copil.

Iuli

acum 13 ani

Cum adica contact sexual neprotejat fara penetrare? Ori e contact sexual ori nu e penetrare... Si daca nu doresti copil de ce neprotejat? Nu ai de unde sti daca esti gravida, simptomele sunt asemanatoare si la sarcina si la sindrom premenstrual. Incearca sa te linistesti si poate iti vine. Daca nici un semn timp de cateva saptamani, mergi la medic.