Durerea de ovare?

Chisturi ovariene

Postata de Ivona cu un an in urma.

Am 35 de ani, căsătorită, nu am copii,nu am avorturi.Menstruația este regulata(+/- 1 zi). Nu iau anticoncepționale si nu folosesc alte metode de contracepție. De fiecare dată înainte de menstruație sau chiar și la ovulație, am o durere crunta de ovare( efectiv ca o senzația de taiere, când te ridici de pe scaun, de la ovarul stâng către ovarul drept). La ecografie nu mi-au ieșit chisturi sau alte probleme. Durerile menstruale nu sunt mari, pe o scară de la 1 la 10, prima zi e de maximum 5. Cea mai mare problema este că nu am rămas însărcinată, și m-am îngrășat foarte tare in ultima perioada, cam din același moment de când au început ovarele să mă doară atât de tare ( 1 an, 1 an jumate).Știu că v-a trebui sa consult din nou un alt medic, alte investigații, dar întrebarea mea este, ce credeți că ar putea fi? ( Programarea la medic o am in 2 luni). Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/ce-riscuri-implica-si-ce-solutii-ai-impotriva-durerii-de-ovare-i_11274