Anticoncepționale potrivite ?

Chisturi ovariene

Postata de MembruMobileApp1496857055 cu 6 ani in urma.

Buna ziua! Vreau sa va cer un sfat in legătura cu tratamentul pentru chisturi ovariene. In Martie am fost operata de chist ovarian spart si mi-a fost scos totodata si Ovarul cu pricina. Mi-au fost recomandate de medicul ginecolog anticoncepționalele Cerazette pentru celălalt ovar, deoarece am si pe celălalt câteva chisturi mai mici, care m-au dat peste cap total. Mi-au dereglat menstruația si am cerut sa fie schimbate. Mi-a dat Logest. In afara faptului ca menstruația e in continuare dereglata cat se poate de rau, am inceput sa fac si atacuri de panica cu frica de moarte, stări de rau cu greata, tensiune in cap, de mi-am facut zeci de analize la care nu a iesit nimic modificat. Acum am fost la alt ginecolog Care mi-a recomandat Karissa, spunându-mi ca ma afectează cantitatea prea mare de progesteron din celelalte si ca acestea au mai mult estrogen. Dar am citit prospectul si au exact aceeași compoziție ca si Logest. As dori o recomandare , anticoncepționale cu mai mult estrogen, care sa imi ajute si la diminuarea chisturilor. Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/sindromul-ovarelor-polichistice-cauze-diagnostic-si-tratament_6968