Chist?

Chist meibomian

Postata de Irina06 cu 9 luni in urma.

Buna ziua, in urma unui RMN am fost diagnosticata cu o leziune chistica anterolateral cervical inferior supraclavicular stânga, cu conținut clar lichidian, la polul superior cu cu fine septuri in interior, fara restricție de difuziela nivelul continutului sau peretelui, cu minima priza de contrast parietalala nivelul polului superior, mare de 4cm. As vrea sa stiu daca este ceva grav si ce ar trebui sa fac.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

O leziune chistica este adesea o vezicula plina cu lichid care poate aparea in diverse parti ale corpului, inclusiv in zona cervicala. Faptul ca continutul sau este clar lichidian si ca nu exista restrictie de difuzie poate indica faptul ca acesta nu este probabil un tip de leziune maligna sau cancerigena. Cu toate acestea, este important sa discutati detalii despre acest diagnostic cu medicul specialist, care poate oferi o interpretare mai precisa si un plan de tratament, daca este necesar. Ar trebui sa discutati cu un medic in legatura cu acest diagnostic pentru a primi informatii si recomandari specifice in functie de cazul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie