Pneumotorax spontan.

Chirurgie toracica

Postata de MembruMobileApp150330210428336 cu 6 ani in urma.

Buna ziua! In urma cu o luna intr-o noapte m-am trezit cu niste dureri foarte mari in piept si tot aveam tendinta sa tusesc foarte tare,parca mi se rupea ceva in interior.
Urmatoarea zi a inceput sa ma doara mai tare si abea sa pot sa respir. M-au luat parintii si am mers la spital,m-au consultat si mi-a spus ca am pneumotorax spontan dupa ce am facut si raza. Mi-a fost aplicat un tub de drenaj intre coaste,din cate am inteles pentru a scoate aerul. A fost o problema foarte grava deoarece aveam aer cu sange. Am stat in spital 2 saptamani cu acel tub si cu tratament. Inainte sa ies am facut si un tomograf toracal. Eu ma simteam usor iritat,parca tot ma durea in piept,tuseam usor si respiram foarte greu. Medicii in momentul acela mi-a spus ca este normal,deoarece plamanul meu era foarte mic,mi-au spus ca am reactionat chiar prin surprinderea lor foarte rapid si foarte bine. Dupa vreo 2-4 zile de la externare am inceput sa simt ca nu ma mai doare deloc in piept si nu mai tusesc,dar parintii mei nu au lasat lucrurile asa si am fost si in strainatate acolo spunandu-mi ca dupa 2 luni de repaus total imi pot reincepe viata de sportiv incet incet,pana ce ajung la nivelul la care eram. Tin sa precizez ca nu am fumat si nu fumez,am 18 ani. Intrebarea mea este daca mai pot practica efort de performanta... Multumesc mult.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Insuficienta-respiratorie/pneumotoraxul-plamanii-cop***ati_508