operatie plastia de valvă mitrală ?

Chirurgie toracica

Postata de Silvia cu 6 ani in urma.

Buna ziua,

in urma unei ecografii transesofagiene tatalui meu I s-a dat un diagnostic destul de grav. recomandarea doamnei dctor a fost foarte clara: este necesara o operatie de plastie de valvă mitrală. valva arata bine, si de aici si recomadarea de plastie si nu schimbare valva.
ecografia a fost facuta la spitalul Monza, dupa discutii cu personalul de acolo si cu u nmedic chirurg caruia ii sunt foarte recunoscatoare ca m-a contactat sa-mi explice ce urmeaza am aflat si cat costa. aproximativ 10.000 euro. efectiv nu am banii acestia. sunt disperata si nu stiu incotro sa merg. de aproximativ 5 ani tot repar si la mama si la tata diverse problem cardiac si de ortopedie. nu mai am resurse financiare. ei locuiesc la braila, eu locuiesc in afara romaniei. imi este greu sa merg cu el la controale post operatorii, dar va trebui sa o fac. nu am pe nimeni altcineva care sa ma poata ajuta.
intrebarea adresata comunitatii de aici este: am vreo sansa sa ii fac aceasta operatie la un spital de stat? as prefer Bucuresti din cauza distantei fata de Braila. catre ce spital imi recomandati sa ma indrept? ce medic chirurg? cum pot contacta medicul? cum fac programare? a avut cineva vreo experienta similara si ma poate ajuta cu un sfat? eu as vrea sa-l internez pentru operatie cat mai curand. as prefer sa nu astept pana apare primul edem pulmonar.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa va adresati medicului dumneavoastra. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Bolile-valvelor-cardiace/insuficienta-mitrala-regurgitare-mitrala_178