tartru dentar

Chirurgie orodentara

Postata de Pompiliu2 cu 15 ani in urma.

puteti sa ma informati in ce consta tartrul dentar

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna Maria,
Vrei sa-ti faci un periaj?
Depunere tare, calcificata sau pe cale de a se calcifica, ce se acumuleaza pe coletele dintilor si sub gingii. Tartrul contine, alaturi de substante minerale, si componente organice,comparabile cu cele ale placii dentare.Aceasta reprezinta un amestec de bacterii, leucocite,celule epiteliale descuamate si complexe polizaharide-proteine.
Tartrul se formeaza pornind de la placa dentara.
Detartrajul dintilor este indispensabil, deoarece tartrul, la fel ca si placa dentara, favorizeaza aparitia cariilor si a gingivitelor; el trebuie efectuat o data pe an. Multa sanatate si sper ca ti-am putut fi de ajutor

Pompiliu2

acum 15 ani

multumesc sper ca in timpul apropiat sa merg la dentist

aurelia31134646

acum 15 ani

Buna Maria,
pt. tartru dentar poti folosi pasta de dinti cu aloe vera .
[email protected] sau 0727567107
sanatate,