Rezectie

Chirurgie orodentara

Postata de Ana Maria32104019 cu 13 ani in urma.

Infectie la radacina unui dinte. Din ce cauza apare? Dupa o rezectie exista posibilitatea ca infectia sa reapara si mai ales care sunt motivele care ajuta ca infectia sa reapara?

Raspunsuri (4)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Da, dupa o rezectie facuta fara un tratament endodontic corect in prealabil, infectia poate sa reapara. De ce? Pentru ca infectia este intretinuta de bacterii, iar bisturiul nu omoara bacteriile (bisturiul trateaza efectul, dar nu trateaza cauza... de aceea infectia poate sa reapara). Un tratament endodontic corect facut diminueaza f mult numarul acestor bacterii.

Infectia la radacina unui dinte apare datorita prezentei bacteriilor. Acestea ajung acolo din cavitatea bucala printr-o carie netratata la timp.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Completare: in majoritatea cazurilor, infectia poate sa dispara doar cu tratament endodontic, FARA rezectie apicala.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Am explicat mai pe larg aici: http://www.blog.drgrosu.ro/?p=14

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

Ar mai fi o cauza...o tehnica chirurgicala incorecta constand intr-o indepartare incompleta a tesutului infectat de la radacina dentara (chiar daca obturatia de canal este corect facuta)