Premolar superior extras, dry socket

Chirurgie orodentara

Postata de MembruMobileApp1495144086 cu 6 ani in urma.

Buna ziua, de cateva zile ma durea molarul respectiv simtind un fel de durere apasata ce se propaga catre partea sinusurilor si a urechii. Am decis sa merg la un medic dentist care a spus ca dintele este cariat pana undeva sub nivelul gingiei si trebuie scos. Dupa ce a fost extras, medicul mi-a spus sa ma clatesc cu apa dupa care a verificat la 2 secunde "din ochi" si a sous ca s-a format deja un cheag de sange. Au trecut 3 zile si in acest timp am fost inapoi de 4 ori deoarece am dormit 6 ore adunate din cauza durerilor insuportabile. Momentan simt cum zvacneste, soseta sau cavitatea este acoperita cu o substanta maronie iar pe partea interioara a gingiei, se pot observa nuante mai albe, la fel ca si in susul partii exterioare. Simt aceiasi durere acuta si sub pometele stang, pulsand, si durerea este din ce in ce mai mare. Mentionez ca nu se amelioreaza cu antiinflamatorii/analgezice. Nu stiu ce sa mai fac, sper ca ma puteti sfatui in vre-un fel. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

MembruMobileApp150330210428310

acum 6 ani

Hei. Cheagul nu se formează imediat. In primul rând după extracție trebuie sa ții acolo o compresa cu o substanța pentru cel puțin o ora.
Nu bei nimic primele 2-3 ore după ca se formeze cheagul ăla protector.

După, nu clătești, ci doar tii apa in gura și lași gravitația sa își facă treaba, adică nu clatesti normal.

Ușor și cu mâncatul: primele 24-48 ore doar lichide, apoi semi solide și alimente moi. Fără fumat, sucuri acidulat, fără alimente tari și ușor cu mișcatul pentru ca risti sa musti obrazul.

Cât despre durere, încearcă Ketonal Forte sau Aulin, dar NICIODATĂ aspirina sau alte analgezice care favorizează sângerarea. Poți pune o compresa rece, dar nu gheata.

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/caria-dentara_397