Nevralgie ?

Chirurgie orodentara

Postata de unknownguy cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Urmez o procedura clasica de reconstructie a 2 coroane dentare apropiate (portelan) una pe pivot existent si cealalta pe bont (daca am retinut bine ca se numeste - molar cu canalele sigilate , plombat si ajustat astfel incat sa intre sub coroana).

Mai adaug faptul ca pivotul existent metalic ce sustinea o coroana tot metalica , a ramas pe pozitie iar din ce se poate observa cel putin la suprafata si in jur nu sunt probleme conform celor spuse de medic.

Problema insa este ca , nu imi pot da seama exact de la ce anume am dureri de intensitate medie-ridicata in zona respectiva, (a maselei cu pivot existent metalic ), in anumite momente chiar si in zona alaturata si superioara pe aceeasi parte fara nici o legatura cu aparitia de aer rece/cald , mancare , etc ci apar din senin.

Durerile sunt in profunzile clar la nivel de masea , nu este gingia, (nu sunt semne de inflamare a gingiei, nu sangereaza si in zona de contact a acesteia cu maseaua nu ies alte lichide rezultate in urma unei infectii , etc) .

Ma duce cu gandul ca as putea avea o nevralgie insa mi se pare lunga perioada de manifestare ~ 3-4 zile timp in care am folosit antiinflamatoare (nurofen ).

Medicul mi-a spus sa asteptam sa treaca continuand cu AINS dar sunt putin ingrijorat .
Pot avea o alta parere autorizata din partea Dvs ?

multumesc,
zana maseluta

Raspunsuri (6)

Csara

acum 13 ani

Semnatura ta mi-a inseninat ziua. Am ras ceva... Pentru un barbat este o semnatura pe cinste... Din pacate, nu te pot ajuta in problema ta medicala... dar poate un medic stomatolog o va face.
Sanatate si sa scapi de durerile de intensitate medie-ridicata!

zana maseluta

acum 13 ani

de la medic vin :)) mi-a zis sa stau potolit ca nu e problema ,ca imi va trece dar, asa cum aminteam , mie imi e teama sa nu fie ! din motivul asta mai astept o parere venita din partea unui medic stomatolog.

PS : ma bucur ca ti-am inseninat ziua Csara :)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

ati facut radiografie ?????????
daca nu, ar fi cazul sa faceti !

unknownguy

acum 13 ani

Am o radiografie panoramica la dosar ce e drept, fiind de ceva luni cred ca as pute sa o actualizez.Durerea persista , trece doar cand folosesc Nurofen .Durerea cum ziceam , se afla pe mandibula (unde se desfasoara lucrarile) , pe maxilar (tot pe partea stanga stanga) si uneori radiaza spre ureche.

Credeti ca e posibil ca nervul trigemen sa dea aceste manifestari ?
Pana una alta sa incerc cu alt tip de medicament - recomandati Aulin/Ketonal sau altceva ?

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

trebuie o radiografie mica....nu panoramica

aurica

acum 11 ani

ai rezolvat problema?? cum? te intreb fiindca si eu am cam aceleasi manifestari,