Maxilar superior (asimetric)?

Chirurgie orodentara

Postata de Aurelia cu 9 luni in urma.

Bună ziua,
Am fost la ortodont pentru a începe pregătirile pentru punerea aparatului dentar. Mi s-a spus că am nevoie de operație chirurgicală prin care să îmi fie îndreptat maxilarul superior (asimetric). După căutări îndelungate pe internet, am găsit termenul de operație de tip ortognată dar nu am reușit să aflu un preț. V-aș fi recunoscător să îmi spuneți un preț orientativ.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua!

Cel mai bine ar fi sa consultati un chirurg maxilo-facial pentru evaluarea dvs. si pentru a obtine un plan de tratament personalizat, inclusiv estimarea costurilor. Medicul ar trebui sa fie in masura sa ofere mai multe informatii despre pret si sa va ajute sa intelegeti optiunile de finantare, daca este necesar.

In plus, puteti contacta clinicile de stomatologie si chirurgie orala pentru a solicita informatii suplimentare si a obtine mai multe oferte de pret.

Inainte de a lua o decizie, asigurati-va ca obtineti mai multe pareri de la diferiti specialisti si ca va informati cu privire la garantiile si riscurile implicate in operatia ortognata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

GrigoreC

acum 9 luni

Bună ziua,
Operația de chirurgie ortognată este recomandată doar în cazul în care ajustările nu se pot face doar prin tratamentul co aparat dentar. Prețurile diferă în funcție de complexitatea intervenției. Adițional intervenției este foarte probabil să vi se recomande ca intervenția să fie sub sedare profundă sau cu anestezie generală (ceea ce va genera costuri suplimentare).
În cadrul clinicilor Trident operația de chirurgie ortognată are un onorariu între 10.000-20.000 RON (cu mențiunea că prețul sedării/anesteziei generale este adițional), iar prețurile pot suferi modificări după consultația la medicul chirurg.

Cu prietenie,
Echipa Trident