infectie la masea de minte

Chirurgie orodentara Prevenire coccidioidomicoza

Postata de MONICA1979 cu 12 ani in urma.

am o infectie la maseaua de minte de care nu pot scapa am luat foarte multe antibiotice si dupa o luna jumate tot mai am infectie,am fost la medic si mi-a dat tratament dar nu am scapat de infectie si de o saptamana ma doare si capul de simt ca innebunesc.va rog ajutati-ma ce sa fac?m-as duce la alt medic sa imi extraga maseaua ca e cariata rau dar daca am infectie va putea anestezia sa nu simt durerea vie??

Raspunsuri (9)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Mergeti la medicul stomatolog , deoarece maseaua de minte, mai ale daca este cariata trebue scoasa .Daca este si in tratament cu antibiotic, poate ca o si scoate cu anestezie loca ,desigur.

MONICA1979

acum 12 ani

tocmai acuma am ajuns acasa de la medic si nu mi-a extras maseaua din cauza ca e inflamata.Este posibil ca dupa 70 de antibiotic amoxicilina de 1000mg sa mai am infectie?Acuma mi-i sa dat tratament din nou 8 zile cu antibiotic spiramicina si nu stiu daca e bine sa iau atatea antibiotice pentru ca am avut si hepatita cu vreo 7 ani in urma si ma gandesc ca poate o sa afecteze antibioticele ce le-am luat si ficatul.Locuiesc in spania si nu mai este alt medic in orasul asta.Ce parere aveti este bine sa iau atatea antibiotice?CE AS PUTEA SA FAC????

Liviu

acum 11 ani

Mergi la un dr stomatolog si spune-i sa-ti faca gaura in masea si sa ti-o lase fara plomba pana va trece si administreaza antibiotice si analgezice.Sanatate!

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

miroase a extractie....

MONICA1979

acum 12 ani

tocmai acuma am ajuns acasa de la medic si nu mi-a extras maseaua din cauza ca e inflamata.Este posibil ca dupa 70 de antibiotic amoxicilina de 1000mg sa mai am infectie?Acuma mi-i sa dat tratament din nou 8 zile cu antibiotic spiramicina si nu stiu daca e bine sa iau atatea antibiotice pentru ca am avut si hepatita cu vreo 7 ani in urma si ma gandesc ca poate o sa afecteze antibioticele ce le-am luat si ficatul.Locuiesc in spania si nu mai este alt medic in orasul asta.Ce parere aveti este bine sa iau atatea antibiotice?CE AS PUTEA SA FAC????

ioana

acum 11 ani

mergi la medicul stomatolog.Nu cred ca exista vreo sansa de salvare pt molarul de minte.Ieri am facut si eu extractia-(a durat 3:30 min) si s-a dovedit una foarte incapatanata.Mergi de urgenta la medic iar acesta va fi in maura sa decida pt tine.Curaj!!

Oana

acum 11 ani

Inca nici nu mi-a iesit bine maseaua de minte, se vede doar un colt, m-a durut putin, iar acum s-a infectat gingia.
ce e de facut?

Liviu

acum 11 ani

Mergi la un dr stomatolog si spune-i sa-ti faca gaura in masea si sa ti-o lase fara plomba pana va trece si administreaza antibiotice si analgezice.Sanatate!

ionelia

acum 8 ani

Bună ziua eu am 2 infecții și nu știu exact la care dintre masele .problema e ca mă doare foarte tare și măseaua de minte si gingia ce o acoperă pe sfert.și problemele nu se opresc aici am și amigdalitele cu infectie