gingia

Chirurgie orodentara

Postata de koka cu 13 ani in urma.

poate cineva sa-mi spuna ce trebue facut in cazul in care gingia creste peste dinti in partea de sus ..banuesc ca trebue operata dar nu stiu catre cine sau ce policrinica stomatologica sa contactez

Raspunsuri (4)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

trebuie gasita si cauza...nu numai efectul. Da...se taie.

andalucat

acum 13 ani

Cauta in orasul unde locuiesti un medic stomatolog care in urma unei simple consultatii iti va spune ce e de facut .Asa e greu sa pui un diagnostic.Nu te speria ,poate e doar inflamata si isi revine dupa o igienizare profesionala.sastept raspuns dupa ce mergi la dentist.

koka

acum 13 ani

am mers la stomatolog este vb despre o boala zic ei ereditara se opereaza numai ca eu nu as vrea la o policrinica particulara ci mai bine un medic dintr-un spital

andalucat

acum 13 ani

Probabil ti s-a pus diagnosticul de boala parodontala avansata,mostenita sau dobandita nu mai conteaza.Important e tratamentul .Eu te sfatuiesc sa nu te sperii.Operatia nu inseamna ca iti taie gingiile ci cel mai probabil ti se va face un chiuretaj in camp deschis adica subgingival pt ca mai mult ca sigur ai pungi parodontale infectate.In Timisoara cauta colegul meu Dr Serban Colibasanu.Cauta-l pe net,sigur gasesti informatii.Daca nu,da-mi un raspuns si vb personal cu el si apoi te contactez.Nu e de gluma,boala avansaeza si riscul e sa-ti pierzi dintii ca se duce infectia la os.Multa sanatate!