extractie masea, posibila infectie postextrctie

Chirurgie orodentara

Postata de LaviP cu 11 ani in urma.

Salut! Acum doua zile mi s-a facut o extractie la molarul 26. Extracia a fost facuta ca ultima masura pentru curatarea unui chist infectios aflat la radacina a treia a molarului. Mentionez ca am inceput tratament cu antibioice (amoxiklav 1g) inainte cu 24 de ore de extractie insa pentru ca infectia era foarte puternica maseaua a trebuit sa fie scoasa la "cald". Mai mentionez faptul ca medicul nu mi/a suturat gigia intrucat nu a considerat necesar. Mi s-a format un cheag de sange insa acolo au intrat inevitabil si resturi de mancare pe care inca nu pot sa le indepartez fara a leza cheagul de sange format. Problema mea este urmatoarea: de ieri (la o zi dupa extractie) m-au lasat durerile locale insa acum ma doare foarte puternic tot capul si am febra de 38 de grade. As vrea sa stiu daca se pune problema unui consult de specialitate in vederea diagnosticarii precoce ale unor eventuale complicatii postextractionale (infectie, meningita bacteriana, virala, encefalita).Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Tratamentul cu antibiotic a fost continuat macar 3 zile de la extractie ? Ar fi bine de contactat macar telefonic medicul respectiv. Formarea cheagului de sange este fenomenul necesar vindecarii, nu trebuie indepartat.

LaviP

acum 11 ani

Continui tratamentul cu antibiotic. Maine merg la ORL sa.mi fac o radiografie a sinusurilor intrucat cred ca am facut o sinuzita (infectia de la radacina maselei a fost in vecinatatea sinusului insa medicul mi.a spus ca nu s.a deschis la sinus atunci cand mi.s facut chiuretajul). Medicul mi.a spus sa il contactez in cazul in care simt o durere puternica pe locul extractiei, durere care radiaza spre tampla. Cum nu a fost cazul, nu l.am sunat. Multumesc pentru raspuns.