Durere masea

Chirurgie orodentara

Postata de ank_r cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am o problema cu masele de doua zile. Ieri ma durea ultima masea din partea dreapta jos si putin gingia spre locul unde ar trebuii sa fie maseaua de minte. AM luat pe la pranz o fiola de algocalmin, insa nu m-a lasat durerea. Seara am luat si un comprimat de ketonal forte. Dupa administrare a inceput sa ma doara urechea si sa simt o presiune sub ochiul drept, undeva intre ochi si nas. Durerea insa nu m-a lasat. Astazi de dimineatza nu mai avea durere, insa zona aceea de sub ochi era umflata. Am luat din nou ketonal si am inceput tratament cu amoxi, sa scap de inflamatie si in ideea ca este puri. Spre seara, in bucatarie fiind si tinand zona cu pricina la caldura, am inceput sa-mi amorteasca buza dreapta. Maseaua de ieri nu ma doare, insa nu o pot atinge pe cea de langa ea. Care ar putea fi cauza amortirii buzei? Ce as mai putea lua in seara asta ca sa pot dormii si eu? Multumesc!

Raspunsuri (6)

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

Ce varsta aveti? Molarul de minte este erupt?

ank_r

acum 10 ani

Am 25 de ani. Iar molarul de minte nu este erupt.

In aceasta dimineata m-am trezit si cu ganglionul inflamat, pe langa cele prezentate mai sus

In continuare fiolele de algocalmin, ketonalul, nurofenu, celebrexul... nu reduc nici inflamatia nici dueerea. Ar fi indicat sa iau si metronidazol? P langa amoxi?

Dr. Mircea Zlotea

acum 10 ani

In unele cazuri eruptia molarilor de minte este insotita de dureri vii, pulsatii cu iradiate spre orbita, ureche sau tample, trismus, odinofagie, disfagie. Sub unghiul mandibulei, ganglionii limfatici se maresc in volum si pot devini durerosi. Starea generala este posibil sa se altereze, apare febra, agitatia, insomnie si hipersalivatie reflexa. Nu incurajez automedicatia, un examen clinic local din partea unui medic dentist coroborat cu investigatiile imagistice necesare poate clarifica natura simptomelor dvs si instituirea unui tratament.

ank_r

acum 10 ani

Va multumesc!
Sa inteleg ca mergeti pe ideea eruptie molarului de minte.
Voi ajunge maine la un control...

ank_r

acum 10 ani

Va multumesc!
Sa inteleg ca mergeti pe ideea eruptie molarului de minte.
Voi ajunge maine la un control...

Utilizator11531925672

acum 5 ani

Buna ziua,poate da si dureri de cap in partea superioara ca un fel de ciupituri?