ce pot sa am???

Chirurgie orodentara

Postata de MONICA1979 cu 12 ani in urma.

Am o problema cu maseaua de minte care e cariata si inflamata...am fost la medic si mi-a dat tratament cu antibiotic si antiinflamatoare dar nu mi-a trecut si mi-a dat alt tratament si nici cu aceea nu mi-a trecut.Am observat ca am gatul rosu si nu stiu din ce cauza si nu mi-a trecut cu antibiotice care am luat foarte mult in jur de 70 de bucati si tot nu mi sa extras maseaua de minte care ma chinuie foarte tare,ma doare si capul si ceafa oare dureriile astea sunt de la masea?...Intrebarea mea este ca de ce nu se poate extrage maseaua de minte dupa atata tratament?Credeti ca daca am gatul rosu pot sa am cancer sau am facut alergie la medicamente?Pt durerea de masea mai pot luna ibuprofen cate o jumatate,daca am luat deja 40 de bucati?ASTEPT RASPUNS!!!!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

va sfatuiesc sa apelati la medicul stomatolog (poate un al doilea), poate indica efectuarea unei radiografii dentare , poate fi necesara o extractie a molarului de minte , sub anestezie locala.
Poate fi vorba si despre o angina, dupa cum indicati ca aveti ''rosu in gat''. Angina reprezinta inflamatia faringelui ; are etiologie virala , bacteriana (Streptococcus beta haemolyticus de grup A) .Se manifesta cu febra, probleme la inghitire , dureri la nivelul gatului, uneori iradiate catre ureche , rinoree (secretii nazale ), cefalee. Prezenta acestor semne indica adresarea catre un medic specialist in ORL.