am nevoie de un raspuns

Chirurgie orodentara

Postata de balaoimarius cu 12 ani in urma.

in urma unei anestezii, partea stanga a maxilarului, gingie, dinti maxilar, mi-a ramas inca sub anestezie, desi au trecut 3 saptamani. Simnt furnicaturi puternice si durere in acea zona. Credeti ca e un semn de revenire la normal, sa simt acele furnicaturi? Va multumesc

Raspunsuri (5)

Pena

acum 12 ani

In urma unei extractii dentare cu anestezie la un dinte din partea stanga a maxilarului, partea inferioara( canin cred), am ramas cu amorteala/pareza. S-a intamplat asta in urma cu 3-4 ani. Doctorul la care am facut extractia nu mi-a spus ca ''''''''amorteala'''''''' ar putea fi definitiva. Mi-a zis ca o sa dispara in timp. Alt doctor mi-a spus ca se intampla uneori ca, din cauza anesteziei prea puternice , sa fie afectat un nerv din zona si asta sa duca la pareza. Mi-a mai spus ca celalalt medic putea sa ma previna de acest risc. Poate pentru tine nu este tarziu si prin masaj sau cine stie ce metode, poti sa rezolvi problema. La mine este tarziu pt ca a trecut mult timp si oricum nu se vede, simt eu o portiune amortita, mai bine zis jumatate din partea stanga a buzei inferioare.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Luati vitamine din grupul B. Ajuta la regenerarea nervului afectat.

balaoimarius

acum 12 ani

Da, dar eu totusi am senzatia de amorteala, intepaturi si uneori durere, oare sa nu fie toate astea un semn ca merg spre recuperare? Nici nu vreau sa concep amorteala definitiva, o sa ma interesez si o sa fac tot posibilul sa ajung la un specialist care sa ma ajute cu recuperarea.

balaoimarius

acum 12 ani

mey baiete mey....e un semn foarte bun ... sigur o sa iti revii pe parcursul urmatoriilor 6 ani ....asa ca mama stai linistit....nu ai pt ce sa imi multumesti ....la revedere.

Mary

acum 9 ani

Buna ziua ! Au trecut deja trei ani de la incident! As vrea sa stiu cum va este acum? V- ati revenit? Intreb pt ca si eu sunt in aceeasi situatie! Sper ca inca mai intrati pe aici si voi capata un raspuns! Multumesc!