Afta gingie?

Chirurgie orodentara

Postata de Crissq cu 10 luni in urma.

Buna ziua. Am molarul de minte scos de multi ani, mai tot timpul am avut o sensibilitate in urma extractiei respective. Tot in partea aceea am si o lucrare dentara care are prelungire spre locul edentat. Lucrarea o am de vreo 5 ani, intra mancare sub ea si e dificil sa o curat tot timpul, de aceea urmeaza sa o schimb. Probleme este ca observ ca intre locul edentat si prelungirea lucrarii tot apare o afta, ulceratie, este o chestie mica ca un punct rosu si dureros care doare de cele mai multe ori si care cred ca si dispare nu am stat sa urmaresc pana acum nedand importanta. Oare este de vina si lucrarea cu extensia aceea de un dinte sub care probabil se aduna alimente si poate da o reactie/inflamatie putin mai in departare catre partea edentata?
De asemenea as dori sfaturi de medici stomatologi unde as putea da jos vechea lucrare si sa fac ceva provizoriu (pmma) pt cateva luni, deoarece am si alte carii care necesita costuri si nu as putea sa le fac pe toate de odata.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Ar putea fi posibil ca aceasta afectiune sa fie cauzata de lucrarea dentara extinsa care acopera zona edentata. Alimentele si bacteriile se pot acumula sub lucrare si pot provoca inflamatie si durere. Este important sa schimbati lucrarea cat mai curand posibil pentru a preveni orice complicatii.

Va recomandam sa va programati pentru un control dentar complet pentru a discuta despre celelalte probleme dentare si pentru a elabora un plan de tratament adecvat: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-cavitatii-bucale/aftele-si-sanatatea-dentara_7930