Vergeturile

Chirurgie estetica

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

va rog, ajutati-ma! si mie mi-au aparut vergeturi in zona coapselor si inca imi mai apar...nu stiu ce sa fac.invat la liceu si pe perioada invataturii stau la camin.in aceasta perioada slabesc iar in vacanta, cand vin acasa ma ingras tare.de aceea imi apar.nu stiu cum sa le previn...va rog ajutati-ma.sa nu mai zic ca am si celulita....:(((

Raspunsuri (5)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Cred ca trebuie mai intai sa te incarci cu multa rabdare. La inceput, aceste rupturi ale dermei au culoare rosiatica, in timp insa se decoloreaza. Acest fenomen depinde foarte mult de tipul pielii, de adancimea leziunilor si de dorinta ta de a le trata. Pentru a intelege acest aspect gandeste-te la modul in care evolueaza o cicatrice. Vergeturile sunt de fapt niste cicatrice mici care apar din cauza faptului ca straturile inferioare ale pielii se dezvolta mai greu decat cele superioare.
Cea mai buna solutie de tratare a vergeturilor este combinarea tratamentelor. Exista uleiuri si solutii care stimuleaza producerea colagenului din piele si fortifica straturile acesteia. Cele mai indicate sunt cremele ce contin vitamina A. In prezent exista foarte multe produse cosmetice care sa te ajute sa mentii supletea si fermitatea pielii tale dar ele trebuie selectate cu atentie.
Daca ti-au aparut de curand vergeturi, iti recomandam sa folosesti Mederma, o crema special creata pentru a minimaliza cicatricele. Eficienta cremelor depinde foarte mult de ingrediente si de tipul pielii pentru care sunt folosite, de aceea este indicat sa ceri sfatul unui dermatolog. Mult succes!

Dorina6899908

acum 15 ani

Cred ca cel mai bine ar fi, sa fii atenta la ce si cat mananci,altfel degeaba faci tratamente.....vergeturile si celulita se vor produce in continuare. Deci trateaza cauza mai intai ,mananca cu masura.....

VASILE43122877

acum 15 ani

mc mult pentru sfaturi misi...:d am sa incerc sa fac tot posibilul sa scap de ele cat de cat

comentarii utilizatori

acum 15 ani

din pacate am si eu vergeturi...si mai grav k am si pe picioare...imi puteti spune o crema buna kre makr sa le amelioreze???va rog mult sa ma ajutati...multumesc frumos.o seara frumoasa!!!

Claudia153

acum 15 ani

Buna, am cautat disperata produse dermocosmetice sa rezolv problema vergeturilor. Prietena mea a incercat diferite produse si cosmetice si medicinale din farmacie dar totul fara efect. Cineva mi-a spus de Gama ESTEREL care lucreaza in colaborare cu 3 universitati din Italia. Am folosit in ultimele 3 luni de sarcina si dupa aceea Massage fermete si Emulsion vitale, vreau sa spun ca a functionat perfect. Le poti folosi si dupa sarcina. Ideea este ca nu costa mult (cam 100lei)si sunt intradevar foarte, foarte bune. www.beautyitaly.ro astept raspuns de la tine daca a functionat.