ref. chist sebaceu

Chirurgie estetica

Postata de ninacnv cu 13 ani in urma.

De doi an am un "chist" pe gamba stanga ( sub genuchi)de marimea unei boabe de porumb, aparut de la un fir de par crescut sub piele. A incercat cosmeticiana de cateva ori "sa-l rezolve" dar nu a reusit.
Acum ma doare la palpare si ve rog sa ma sfatuiti unde trebuie sa merg sa-l scot.

Multumesc anticipat

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

La un medic chirurg.

Medic Epuran

acum 13 ani

Pentru excizie apelaţi la un medic chirurg, aşa cum a indicat şi utilizatorul Iuli

Dr. Corneliu DOBRE

acum 12 ani

Puteti merge la chirurg sau la un dermatolog care practica si chirurgia dermatologica. Excizia se face doar ''la rece'' cind chistul nu este inflamat sau infectat, pentru a se indeparta ''camasa'' in totalitate. Altfel recidiva este garanta.
075dermato

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Chirurgia dermatologica este o specialitate medicala oficiala in Romania ? Ultima data cind am verificat nu exista o astfel de specialitate.
Excizia se poate face si '''' la cald ", daca este o infectie care nu se remite cu tratament antibiotic nu o sa asteptati sa fistulizeze chistul respectiv ("sa se sparga si sa iasa puroiul afara"), nu-i asa !?

ninacnv

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru raspuns.
As vrea sa-mi fac programare pentru excizie la domnul doctor Marius Popescu. Am luat de pe site numarul de telefon si voi suna pentru programarea consultatiei.

Luciana B.

acum 12 ani

Ai facut cea mai buna alegere!
Dr. Marius Popescu este un profesionist! L-as recomanda cu ochii inchisi oricand.

ninacnv

acum 12 ani

Intr-adevar, dl. dr. Marius Popescu este un profesionist. Am fost la dansul si am rezolvat "problema". Sunt foarte multumita. Recomand din toata inima oricui are probleme ce tin de chirurgia estetica, sa -l contacteze.

Rosu Mariana

acum 9 ani

Buna seara am primit raspuns de la doctorul Teodor din Bucuresti si mi-a spus ca am un chist sebaceu/dermoid retrauricular as vrea sa stiu Ce este si daca e grav va multumesc!!