operatie

Chirurgie estetica

Postata de elena daniela12129828 cu 15 ani in urma.

Buna ziua

Copilul meu e nascut cu gura de iepure!Acum are 6 ani! pe parcursul anilor a avut 3 operati!
prima la 8luni in BUCURESTI
a doua la un an jumate CLUJ NAPOCA
a treia in AUSTRIA LINZ
intrebarea mea e!
e adevarat ca a 4 operatie
se pote face doar la vastra de 9 ani si ca mai devreme nu
se poate?
ce mai trebuie facut e modularea buzei de sus si separarea de gingie!
eu am luat legatura cu cativa doctori si am cerut parerea! peste tot mi s-a spus ca maxilarul de jos dupa operatia a patra va fi mai in fata ca si cel de sus si va mai trebui inca o operatie dupa cea de a patra!
cu stima si respect
ramona kowarsch

Raspunsuri (1)

victor59104988

acum 15 ani

In general nu exista un protocol care sa indice o varsta pentru cheiloschizis. Tendinta logica este ca operatia sa se faca cat mai curand dupa nastere pentru a permite o dezvoltare cat mai normala.
In cazul dvs poate ca exista alte aspecte asociate, care i-au facut pe medici sa indice varsta de 9 ani pentru o reinterventie la buza.
In ceea ce priveste avansarea maxilarului (sus), daca este cazul, se face intradevar dupa eruptia danturii definitive - 10-12 ani -
Multa sanatate.