Operatie de canal carpian este decontata de CNAS ?

Chirurgie estetica

Postata de Utilizator11696063447 cu 7 luni in urma.

Cum pot sa ameliorez durerea noapte .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Pentru a ameliora durerea in timpul noptii, puteti incerca urmatoarele metode:

1. Utilizati o atela de incheietura pe timpul noptii pentru a mentine incheietura intr-o pozitie neutra si pentru a reduce presiunea asupra nervilor.
2. Aplicati comprese calde sau reci pe incheietura, in functie de preferinta si de ce va ofera ameliorare.
3. Efectuati exercitii si intinderi blande pentru incheietura inainte de a merge la culcare, pentru a usura tensiunea si pentru a relaxa muschii.
4. Puteti lua analgezice sau antiinflamatoare eliberate fara prescriptie medicala, pentru a reduce inflamatia si durerea.

Este important sa consultati medicul pentru un diagnostic corect si sfaturi adecvate inainte de a incepe orice tratament sau a lua medicamente.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/sindromul-de-tunel-carpian_5632