Ma puteti ajuta va rog?

Chirurgie estetica

Postata de Medusa005 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am facut o excizie si am primit examenul histopatologic. Imi puteti spune ce inseamna?

"Nev intradermic cu aspecte de neurotizare si binucleere. Proeminenta melanocitelor in stratul bazal al epidermului.
Inflamatie asociata, tendinta la maturare in profunzime. Leziune simetrica, excizata cu limite de siguranta."

Multumesc mult,

Doris

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Popescu

acum 13 ani

Pe rezultatul histopatologic trebuie sa fie pusa o parafa a medicului care a facut examinarea. Cel mai bine ii cereti lui lamuriri suplimentare, sau medicului care a excizat leziunea. Nu sint specialist anatomopatolog dar diagnosticul pare benign, in caz contrar vi s-ar fi spus. Oricum leziunea a fost excizata corect : "limite de siguranta", nu au ramas celule din nev.