lipoame grasime

Chirurgie estetica

Postata de vasilica97 cu 15 ani in urma.

va rog, poate stie cineva un remediu pt lipoamele de grasime. Sunt disperata, am pe tot corpul. In urma cu un an de zile mi-au aparut 3 noduli pe bratul stang. Am scos unul, era adipos, dar dupa asta s-au inmultit pe tot corpul. Mi-au aparut in plus pcte negre in campul vizual. Sunt disperata. Am colesterolul bun si fac sport zilnic. Nu stiu cu ce boala ma confrunt si nici doctorii. Am un dosar de analize bune.

Raspunsuri (61)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Am auzit ca ar fi buna tinctura de tuia. Se tamponeaza zonele afectate de 2 ori pe zi, dimineata si seara. Tratamentul este de durata. Sanatate

acum 15 ani

Buna,

Din cate stiu eu, lipomii nu pot fi tratati decat prin interventie chirurgicala. Tumefactia este indepartata si supusa unei investigatii histologice.
In urma interventiei raman de regula cicatrici vizibile si in multe cazuri, acestea sunt mai usor observabile decat lipomul in sine.

Este important de stiut ca in uenle cazuri, lipomul poate rcidiva, daca zona nu este suficient curatata.
Pentru mai multe informatii, iti recomand sa te adresezi unui chirurg plastician (deoarece extragerea lipomilor tine mai mult de chirurgie estetica decat de cea generala).

Sper ca ti-am putut fi de ajutor si iti doresc numai bine!

vasilica97

acum 15 ani

Iti multumesc din suflet, voi incerca si acest tratament. Cu ajutorul lui Dumnezeu, voi invinge aceasta boala pana la urma. Iti doresc tot binele din lumele pt ajutorul dezinteresat pe care mi l-ai dat.

costin razvan

acum 10 ani

buna...ti-a trecut cu tincture de tuia

vasilica97

acum 15 ani

Si tie iti doresc tot binele pt ajutorul acordat. Cicatricile nu raman pt ca nu se fac separat pt fiecare lipom, ci se face operatie de aspiratie masiva (ti-am spus ca sunt plina), deci nu vor exista cicatrici. Mie mi-e frica insa sa nu se dezvolte intern dupa ce ii rad de pe suprafata pielii. O sa vb si cu un estetician. Multa sanatate si tie!

alina catalina128429

acum 15 ani

Tintura de tuia nu ajuta,dupa cum ti-a spus si Omnia,doar prin interventie chirurgicala se poate scapa de lipomii,doar ca la tine este o alta problema...,si asta trebuie rezolvata si doar dupa aceea operatia,dar mai bine ar trebui sa vorbim daca vrei

vasilica97

acum 15 ani

da, imi doresc sa discutam. Trimite-mi un mesaj. Multumesc

alina catalina128429

acum 15 ani

unde????

vasilica97

acum 15 ani

[email protected]

violeta154

acum 15 ani

buna!genoveva imi poti spune si mie cum arata si se comporta aceste lipoame de grasime?
prietenul meu are niste formatiuni sub piele asemanatoare unor noduli uneori dureroase si nu stim ce sunt....ai idee despre c ar fi vorba?ms anticipat.

dacian

acum 9 ani

mergeti la un chirurg si eu am fost si am scos vreo 5 multa sanatate

Flory

acum 9 ani

cumva raman cicatrici?? dupa cat timp te refaci? are si prietenul meu in zona d sus a corpului, pe burta, spate, maini.cat timp dureaza operatia?

Daniela

acum 9 ani

operatia dureaza maxim 10-15 minute in functie de cati sunt . Iar taietura are 2-3 cm maxim iar intr-o saptamana maxim se scot atele deci .. esti refacut total . La operatie se face anestezie locala .

liviu

acum 13 ani

si eu am acelasi lucru si ma dispera, ce e de facut?

liviu

acum 13 ani

In urma cu aproximativ 2 ani de zile mi-au aparaut cativa lipomi de grasime. Au inceput sa se inmulteasca, unii dintre ei s-au marit si chiar au devenit durererosi la atingere. Intrebarea mea este daca in cazul unei interventii chirurgicale de extirpare a acestora poate fi declansata inmultirea lor?

maria

acum 12 ani

am si eu asa ceva...si nush ce sa fac..mama mea a avut si vad ca pe parcursul timpului au inceput sa i dispara...dar la mine nu..si ma sperie faptul asta...deoarece sunt destul de tanara.

maryan

acum 12 ani

si eu ma confrunt cu aceiasi problema am avut 2 pe mana dreapta pe antebratz si acum am mai multe chiar si pe abdomen am 2 lipomi sub piele numai ca pe mine nu ma deranjeaza.eu am si o meserie de sudor,si din cate mam documentat probabil sa die din cauza la radiatii.am sa consult un doctor sa vad ce imi zice .sincer si pe mine ma cam pus pe ganduri nu stiu ce sa cred.eu doar ii simnt la palpatii dar nu ma deranjeaza sau sa ma doara.daca mai are cineva si nu are dureri si a facut controale sau a probat un specialist sa-mi dea si mie un raspuns.va salut

marian

acum 12 ani

salut si eu ma confrunt k aceiasi probleme am avut unu mai marisor si akm mi.au aparut mai multi nu stiu ce sa fac dati si mie o idde k nu mai rezist va multumes !

ADRIANA

acum 12 ani

Cit costa operatia de lipom la o clinica particulara?

ADRIANA

acum 12 ani

Cit costa operatia de lipom la o clinica particulara?

Pag 1 din 4