Implant mamar cu probleme

Chirurgie estetica

Postata de Cristinapat cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
In iunie 2008 mi-am facut implant mamar, sub muschi, cu taietura dedesubtul sanilor.
La scurt timp dupa, am observat ca sanul stang s-a lasat mai jos decat celalalt.Din aceasta cauza sfarcurile nu sunt la acelasi nivel. De asemenea, siliconul deplasandu-se in jos mai mult decat normal, cicatricea se vede mult mai tare ca la sanul drept.
Durere efectiva nu simt, doar o usoara jena ( strangere, ardere parca usoara). In ultima vreme insa o simt mai mult decat pana acum. Am nascut de 4 luni si tin copilul destul de mult in brate.
Ducandu-ma la dr. care m-a operat, acesta mi-a zis ca d.p.d.v. al sanatatii nu e nici o problema, ci doar estetic.
As vrea sa stiu daca intr-adevar e asa. Vreau sa ma bucur toata viata de copilul meu, nu Doamne fereste sa ma trezesc peste timp cu probleme din aceasta cauza.
De asemenea, vreau sa va spun ca am alaptat timp de 2 saptamani. Aceasta problema nu a influentat copilul,nu?
Va multumesc mult!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Popescu

acum 13 ani

Sarcina/ alaptatul modifica forma si volumul sanilor. Probabil vi s-a spus inainte de operatie ca o eventuala sarcina poate sa modifice estetica sanilor , mergind pina la necesitatea schimbarii implanturilor. Problemele care apar sint strict estetice, implantul nu influenteaza sanatatea sanilor.