FISTULA RECTO-VAGINALA

Chirurgie estetica

Postata de mya_85 cu 13 ani in urma.

Buna seara!
Sunt Maria din Bucuresti, am 54 de ani si am fost operata de neoplasm rectal. In urma operatiei a aparut o fistula recto-vaginala. Puteti sa-mi spuneti ce se poate face in aceasta situatie pentru rezolvarea acestei probleme (fistula recto-vaginala)?
Va multumesc si astept cu mare interes un raspuns de la d-voastra!

Raspunsuri (16)

Medic Epuran

acum 13 ani

Recomand consultul unui medic chirurg, cel mai în măsură să vă ofere detalii despre tratamentul acestei afecţiuni.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Stefan Tuca

acum 13 ani

Buna seara,

Una din solutii ar fi punerea in repaus a traiectului fistulos care se va inchide de la sine in momentul in care pe traiectul fistulei nu vor mai patrunde materii fecale.Dar pentru asta este nevoie ca segmentul de colon de deasupra fistulei sa fie scos in colostomie temporara.Dupa aceea reintegrarea acestuia in tranzit se face peste cateva luni...

Toate cele bune!

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

stefantuca.ro

MembruMobileAppIonutdenisa08

acum 7 ani

am nevoie de numarul dvs de telefon,domule doctor stefan tuca.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

papusica.f

acum 10 ani

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu.Am 19 ani si in urma nasterii naturale am ramas cu fistula recto-vaginala..imi puteti spune prin ce metoda v-ati vindecat?pe mine m-a cusut de 3 ori pana acum si nu se inchide.au trecut 7 luni de atunci.un medic chirurg mi-a spus ca trebuie sa puna colonul in repaus dar mi se pare prea mult la varsta mea.astept raspuns

Mya_85

acum 10 ani

Sunt Maria din Bucresti, pacienta cu fistula recto-vaginala. In momentul de fata, sunt purtatoarea unei coliostome terminale. Fistula recto-vaginala nu s-a inchis. Am disconfortul ca trec din colon in vagin, secretii, care imi creeaza disconfort si inflamatii vaginale. Care sunt rescurile, si care ar fi solutiile, in acest caz ?

ana

acum 10 ani

mya mama mea are o problema absolut identica. ni s a sugerat sa asteptam dar au trecut 7 luni de atunci si tot la fel e. ti as fi recunoscatoare daca mi ai da un sfat privind experienta ta. adresa mea e [email protected]

simona

acum 10 ani

si eu m am comfruntat cu aceeasi problema dar pe data de 8 aprilie 2014 m a operat un doctor chirurg si ma simt mai bine. Recuperarea dureaza dar trebuie sa merg mai departe

adonis

acum 9 ani

teee rooog vreau sa stiu numele medicului si sotia mea are asa ceva

adonis

acum 9 ani

teee rooog vreau sa stiu numele medicului si sotia mea are asa ceva

Gheorghita Gabriela

acum 9 ani

Nr.0744105538

simona

acum 9 ani

domnul doctor TOMA de la spitalul din vaslui

Gheorghita Gabriela

acum 9 ani

Si sotia mea este in situatia ta poti te rog sa ne suni,sau un apel Gheorghita Gabriela multumesc mult.Tel:0744105538

simona

acum 8 ani

Nu am mai intrat de mult pe forum ti ai rezolvat problema de sanatate Gheorghita Gabriela ?

Utilizator11566198729

acum 4 ani

Buna ziua, sotia mea are aceeasi problema, dupa o nastere naturala.
Mai stie cineva de alte solutii pentru aceasta problema?
Nu exista o alta metoda de a proteja zona afectata, pentru a o lasa sa se vindece?
Multumesc,
Andrei