Concediu medical dupa septorinoplastie?

Chirurgie estetica

Postata de Utilizator21593017345 cu 5 luni in urma.

Buna ziua,
Imi doresc sa fac o operatie pentru deviatie de sept si implicit corectarea formei nasului, dar vreau sa fac operatia in Turcia. Stiti cumva daca imi pot lua concediu medical retroactiv in tara?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Pentru a primi concediu medical retroactiv in tara, trebuie sa contactati medicul dumneavoastra de familie sau medicul specialist care va urmareste inainte de a pleca in Turcia pentru operatie. Discutati cu ei despre planurile dumneavoastra si cereti sfatul lor cu privire la procedura specifica pentru obtinerea concediului medical retroactiv.

Este posibil ca medicul sa vrea sa va examineze inainte de operatie pentru a se asigura ca sunteti intr-o stare de sanatate adecvata pentru a face operatia. Ei va pot oferi informatii detaliate si va pot ghida pe tot parcursul procesului.

De asemenea, va recomand sa contactati Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS) pentru a obtine informatii precise si actualizate cu privire la procedurile de acordare a concediului medical retroactiv in tara. Ei vor fi cei mai in masura sa va ofere sfaturi si instructiuni specifice conform legislatiei si normelor in vigoare.

Este important sa obtineti toate informatiile necesare inainte de a face operatia pentru a va asigura ca veti putea beneficia de concediu medical retroactiv, daca este necesar.