cicatrici cheloidale

Chirurgie estetica Cheloide

Postata de marcella cu 12 ani in urma.

buna ziua...am o intrebare...am niste cicatrici cheloidale in partea dorsala....se pot opera?sau exista riscul de a iesi din nou si de de a se mari?multumesc!

Raspunsuri (8)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

desi exista persoane predispuse pentru cicatrici cheloide, adica in urma interventiei sa existe riscul reaparitiei acestui tip de cicatrice, daca cicatricile cheloide pe care le aveti sunt de dimensiuni importante, sau in zone vizibile, atunci puteti macar incerca sa le indepartati. va recomand un consult la medicul de familie, si in functie si de parerea acestuia, va poate indruma catre un medic chirurg pentru o parere avizata.

va urez o seara buna

marcella

acum 12 ani

Domnule doctor,la cati dermatologi am fost...toti mi au dat creme...am facut si injectii cu cortizon,acuma folosesc si o crema tot pe baza de cortizon..si degeaba....si de curand mi a zis un domn specialist ca exista risscul de a se mari...ca sa nu va mai zic ca mi a mai zis un alt doctor ca o sa mor asa cu ele:))va multumesc ptr timpul acordat!!

mona

acum 12 ani

eu iti propun sa incerci si ozonoterapia....mai exista o ulei cu ozonide..
cel mai bine este sa intrebi medicul.
http://www.puremed.ro/homepage/ozonoterapie/
Sanatate!

marcella

acum 12 ani

multumesc de sfat,Mona,dar se pot face peste tot sedinte din astea sau in clinici specializate?sanatate!

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Consultati un medic chirurgie plastica, uneori exista posibilitatea ameliorarii cicatricilor.

catalina

acum 10 ani

eu aveam acest tip de cicatrici pe corp, ramase in urma unei interventii de extirpare a alunitelor. dupa 4 ani si jumatate am mers la un medic estetician care a incercat sa amelioreze aspectul lor, dar rezultatul este acelasi, cu toate ca folosesc strataderm.. deci depinde de piele in principal, avem noi ghinionul asta, sa avem o piele mai ”rea„.

marcella

acum 10 ani

Buna Catalina...banuiesc ca avem ghinionul de a ave si o piele mai inchisa,de asta e mai predispusa la cicatrici...eu de curand fac iarasi injectii cu cortizon,si o mica ameliorare se vede...s au mai p***at putin...doct.mi a zis ca in timp se va vedea...cine stie cat dureaza....ceea ce folosesti tu ,strataderm...e o crema?multumesc

gina

acum 8 ani

Eu am avut o cicatrice in urma unui accident cand eram mai mica, am cazut pe un gard si m-am zgariat. Mi-a ramas ca o linie, o cicatrice si tot am crezut ca se vindeca singura, ani de zile, dar nimica si este c-am inestetica. Tot legat de cicatrici am avut cateva cosusi si puncte negre, le-am spart si mi-a ramas ca niste gauri, un fel de cicatrici.
Am tot cautat metode sa ma vindec si dupa ani de zile de cautat produse va pot zice ca cel mai bun tratament a fost un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E.
De cand am descoperit acest produs natural treptat treptat m-am vindecat de cicatrici. Sunt foarte multumita de rezultate si il recomand.