Cicatrice

Chirurgie estetica

Postata de andreea_ame42 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.In urma unei cazaturi, am dobandit o cicatrice pe genunchiuldrept.Va rog frumos imi puteti spune daca exista cu adevarat ceva care face ca acea cicatrice sa dispara,sau trebuie sa apelez la operatie.Mentionez ca cicatricea e de 5 ani.
Si daca ar fi sa fac aceea interventie chirurgicala ,mi-ati putea recomanda o clinica unde au preturile acceptabile?
Si o ultima intrebare,in aceasta interventie ar trebui sa imi ia pielea din alta parte si sa mi-o puna la genunchi?Astept raspunsurile dumneavoastra!
Cu stima,
Craciun Andreea

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Buna ziua,
Dupa 5 ani nu prea se mai poate influenta o cicatrice prin creme, unguente, etc.
Probabil se poate exciza (taia) zona de cicatrice si se sutureaza, la nivelul genunchiului de obicei sint rezerve de piele, rar e necesara o grefa daca cicatricea nu e foarte mare.
Totusi va ramane o cicatrice sub forma de linie pe zona de sutura ( aspectul acestei cicatrici depinde de mai multi factori), e necesara o consultatie la un chirurg plastician ca sa aflati exact ce rezultat se poate obtine.

andreea_ame42

acum 12 ani

deci nu poate disparea de tot...si un chirurg plastician imi puteti recomanda?consider ca din experienta dumneavoastra ,ii stiti pe cei mai scumpi dar si pe cei cu un pret acceptabil.Multumesc!

Andreea

acum 12 ani

As avea si eu o intrebare. Am 2 cicatrici pe fata, de cate un cm fiecare. Le-am capatat cand eram micuta. Cea de pe frunte am dobandit-o dupa ce mi-a venit leaganul direct in cap, iar cea de pe obrazul stang o am ptr ca m-am ''''''''agatat'''''''' intru-un cui de la clanta usii de la dormitor din greseala cand ma jucam de-a alergatea prin casa.
Cicatricele nu sunt mari, dar fiind dat faptul ca sunt pe fata, as vrea sa scap de ele. Vreau sa stiu in ce consta operatia in aceasta situatie, ptr ca nu vreau sa mi se ia grefa de piele din alta parte. Dar nu vreau nici sa ramana ca o liniuta. Astept un raspuns va rog mult de tot!

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Operatia consta in excizie si sutura, grefa de piele nu se foloseste in scop estetic.Daca cicatricile sint linga un pliu natural al fetei se pot pozitiona in el. Sa dispara complet nu prea e posibil. Liniuta de care vorbeam poate fi foarte fina, usor de mascat cu putin fond de ten.

eugenia

acum 8 ani

Eu am ramas cu cicatrici de la acnee si tot am cautat un produs care sa ma ajute. Am ajuns la medic si mi-a recomandat sa incep sa folosesc un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E.
A fost tare multumit de acest gel, treptat treptat mi-a vindecat toate cicatricile. Il recomand.

MembruMobileApp1482767340

acum 7 ani

A functionat foarte bine acest gel natural pentru cicatrici de la dermae, il pot recomanda si eu. Numai bine.